Samotność dotyka nas wszystkich w różnych momentach życia. Możesz czuć się samotny podczas pracy w delegacji, po przeprowadzce do innego miasta czy kraju. Wiele osób odczuwa samotność i poczucie straty po rozwodzie. Bardzo trudna jest samotność po śmierci bliskiej osoby i w podeszłym wieku, gdy dzieci mieszkają oddzielnie i mają swoje życie. Niektórzy odczuwają samotność, będąc w pozornie udanym związku. To bardzo trudne sytuacje, które wywołują sutek, przygnębienie, a niekiedy wręcz prowadzą do depresji. Jak poradzić sobie z samotnością? Niezależnie od okoliczności, istnieją sposoby radzenia sobie z tą trudną emocją i ponownego odnalezienia radości i nadziei w życiu.
Samotność po przeprowadzce
Przenosiny do nowego miejsca mogą być ekscytujące, ale także przerażające. Często pojawia się uczucie izolacji, gdy jesteśmy oddzieleni od znajomych i rodziny. Aby poradzić sobie z tym rodzajem samotności, warto aktywnie szukać nowych relacji. Można dołączyć do lokalnych grup zainteresowań, uczęszczać na spotkania społeczności lokalnej lub po prostu zaprosić sąsiadów na kawę. Dobrym pomysłem jest bliższe zapoznanie współpracowników. Jeśli wyprowadziłeś/wyprowadziłaś się za granicę, a masz problemy ze znajomością języka, to zapisz się do szkoły językowej dla obcokrajowców. Znajdź stowarzyszenia polonijne, zapewne tam znajdziesz ciekawe osoby, które zrozumieją Twoją sytuację. Równie istotny jest regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi w kraju. W obecnych czasach technologia pozwala na rozmowy przed kamerami. Jeśli zostawiłeś w kraju współmałżonka i dzieci, to koniecznie codziennie znajdź czas na długą rozmowę. To oczywiście tylko namiastka bezpośredniego kontaktu i nie zastąpi normalnych relacji. Jeśli to możliwe, to sprowadź bliskich do siebie lub wróć do kraju. Nie warto ryzykować rozpadu rodziny z powodu większych zarobków.
Samotność po rozwodzie lub śmierci współmałżonka
Strata partnera życiowego to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Jak poradzić sobie z samotnością, gdy ogarniają nas wspomnienia minionych lat i wspólnych przeżyć? Ważne jest, aby dać sobie czas na żałobę i akceptację zmiany. Jeśli czujesz potrzebę wspomnień, to znajdziesz je w albumach ze wspólnymi zdjęciami. Możesz też odwiedzać miejsca, które kiedyś były Wam bliskie, np. parki, restauracje czy miejsca pierwszych randek. To rozwiązanie dobre na pierwszy etap, gdy jeszcze rozpamiętujesz, przeżywasz żałobę. Kolejny etap, to próba pogodzenia się z sytuacją i ułożenia sobie życia na nowo, bo życie toczy się dalej. Nieocenione jest wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny, dlatego nie warto izolować się od bliskich i zamykać w swoim świecie smutku. Równie istotne są grupy wsparcia. Taką grupą może być osiedlowy klub seniora, koło gospodyń wiejskich, stowarzyszenia kościelne czy organizacje, związane z zainteresowaniami. Kluczowe jest również budowanie nowych pasji i rozwijanie hobby, które mogą nas wypełnić i dodać radości do życia. Wiele osób dopiero po rozwodzie znajduje czas dla przyjaciół i na swoje, często zaniedbane, odłożone na bok pasje.
Samotność po wyprowadzce dzieci
Kiedy dzieci opuszczają dom, wiele osób doświadcza tzw. „pustego gniazda” i uczucia samotności. W tym czasie warto skupić się na odkrywaniu siebie na nowo. To doskonała okazja, aby poświęcić czas na rozwijanie własnych pasji, podróże, czy nawet znalezienie nowego hobby. Wszak zostały puste pokoje po dorosłych już dzieciach, w sam raz na gabinet, pracownię rękodzieła czy warsztat majsterkowania. Istotne jest utrzymywanie kontaktu z dziećmi, choćby poprzez regularne rozmowy czy wzajemne wizyty, aczkolwiek wskazany jest umiar. Młodzi mają prawo do swojego życia, swoich rozrywek, poglądów i trzeba to uszanować, dopóki nie robią sobie i bliźnim krzywdy swoim postępowaniem. Wyprowadzka dorosłych dzieci to też ważny moment dla małżonków, którzy mają wreszcie czas dla swojego związku. Niektórzy byli wcześniej tak bardzo pochłonięci obowiązkami zawodowymi i wychowawczymi, że zapomnieli o mężu czy żonie.
Jak poradzić sobie z samotnością, gdy dom opustoszał?
Po wyprowadzce dzieci wreszcie jest czas i więcej pieniędzy na wspólne rozrywki i zainteresowania. Może to być wymarzona wycieczka zagraniczna, turnus w sanatorium albo po prostu wspólne wyjazdy na działkę za miastem. Ddbajcie o wzajemne relacje, bliskość i bądźcie dla siebie wsparciem. Niestety, niektórzy skupiają się na swoich potrzebach i nie zauważają współmałżonka. Dawne zauroczenie i pożądanie minęło, więc pozwalają na to, aby uczucie wypaliło się do reszty. Szukają rozrywek poza domem i w gronie tylko swoich przyjaciół. Inni spędzają cały wolny czas na kanapie, choć współmałżonek ma wiele ciekawych propozycji na wieczór czy weekend. To wielka szkoda, bo jaką wartość ma taki związek?
Samotność w związku
Czasem zdarza się, że mimo bycia w związku partnerskim czy małżeńskim, odczuwamy samotność. Współmałżonek pochłonięty jest pracą i swoimi pasjami tak bardzo, że brakuje mu czasu na pielęgnowanie relacji w związku. Nie zależy mu na wspólnych wieczorach, weekendach i urlopie. Zapomina o czułości, miłych gestach czy szczerej rozmowie. To może być spowodowane brakiem głębokiej więzi, komunikacyjnymi problemami czy różnicami w zainteresowaniach. O ile młodzi ludzie bez zobowiązań z łatwością zrywają takie związki i poszukują szczęścia od nowa, to małżonkom jest o wiele trudniej jest podjąć taką radykalną decyzję. Pamiętajmy, że dzieci cierpią zarówno z powodu rozstania rodziców, jak i braku normalnych relacji w rodzinie.
Jak radzić sobie z samotnością w związku?
W takiej sytuacji ważne jest otwarte rozmawianie z partnerem o swoich potrzebach i obawach. Niekiedy próbę szczerej rozmowy trzeba podejmować wielokrotnie, aby przyniosła pozytywny rezultat. Rozwiązaniem jest szukanie wspólnych aktywności, odnawianie relacji poprzez randki czy choćby wspólne wieczory przed TV i kieliszku wina. W ten sposób powolnymi krokami możecie odbudować dawną bliskość i uczucie. Jeśli to nie pomaga, rozważcie terapię dla par w poradni rodzinnej lub sesję coachingu relacji małżeńskich. Zapraszam na moje sesje wszystkich, którzy są rozczarowani swoim związkiem z powodu poczucia osamotnienia.
Odczuwasz samotność i smutek? Niezależnie od przyczyn i okoliczności, szukaj wsparcia najpierw wśród rodziny i przyjaciół. Gdy to nie pomoże, to zwróć się o pomoc do specjalisty. Może to być terapeuta lub coach. Sesje coachingowe online to wygodna i dyskretna forma współpracy. Otwórz się na ludzi, na nowe możliwości i z optymizmem patrz w przyszłość. Niech każdy nowy dzień będzie szansą na ponowne odkrycie radości życia i nadziei na przyszłość, pełną bliskości i satysfakcji z relacji z innymi.