Masz firmę i chcesz przeszkolić pracowników bez nadmiernego obciążania budżetu? Złóż wniosek do urzędu pracy o dofinansowanie kursów z puli Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracujesz i chcesz awansować, ale brakuje Ci kwalifikacji? Chciałbyś zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia? Poproś przełożonych, aby skierowali Cię na szkolenie, dofinansowane przez KFS. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się więcej, czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy, bo szkolenia dla pracowników ułatwiają stworzenie wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy – co to jest i jaki ma cel?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest jednym z instrumentów rynku pracy, który został wprowadzony w 2014roku. Celem KFS jest zapobieganie utracie pracy przez pracowników o nieadekwatnych kompetencjach w świecie dynamicznie zmieniającej się gospodarki. W praktyce jest to częściowe pokrycie kosztów doszkalani i przekwalifikowania pracowników. Przeznaczone środki pochodzą z Funduszu Pracy, a więc ze składek, wpłacanych przez przedsiębiorców. Kształcenie podejmowane jest z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.
KFS – kto może skorzystać?
O wsparcie finansowe mogą ubiegać się wszystkie podmioty zdefiniowane jako pracodawcy, a więc każda jednostka organizacyjna, nawet ta nieposiadająca osobowości prawnej, jak również osoba fizyczna, która zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Ważne jest, aby co najmniej jedna osoba zatrudniona była na umowę o pracę. Rozdzielaniem środki KFS zajmują się powiatowe urzędy pracy i to one przekazują je pracodawcom.
Szkolenia dla pracowników – jaka kwota dofinansowania i co obejmuje?
Pracodawca, ubiegający się o dofinasowanie kosztów kształcenia ustawicznego, musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów,
a KFS pokryje pozostałe 80%, ale nie więcej niż 300% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. W przypadku mikro przedsiębiorców wartość sfinansowania wynosi nawet 100% kosztów szkolenia. Kwota dofinansowania obejmuje wartość szkoleń, kursów i studiów podyplomowych, a także koszt egzaminów, badań lekarskich i psychologicznych, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie szkoleń i praktyk.
KFS – dofinansowania na szkolenia dla pracowników 2024
W praktyce kwota dofinansowania na szkolenia w 2024 roku wynosi około 20 tys. złotych na osobę. Zainteresowanie dofinansowaniami na szkolenia jest większe, niż pula pieniędzy, rozdzielanych przez urzędy pracy. Priorytety w przyznawaniu środków w bieżącym roku, to m.in.:
Środki z KFS – wymagania formalne
Wymagania odnośnie składania dokumentacji wymienione są na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Jest to wniosek w formie papierowej lub elektronicznej, z opisanym przeznaczeniem środków, profilem działalności podmiotu składającego wniosek, a także kwotą całkowitą wydatków i kwotą dofinansowania. Trzeba też wybrać już na tym etapie podmiot, który przeprowadzi kurs. Co więcej, powinien on mieć certyfikat jakości oferowanych usług, którym poświadczy, że przeszkoli pracownika, aby ten mógł należycie wykonywać nowe obowiązki.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy wspomógł już wielu pracodawców i zapewne pomoże wielu kolejnym firmom, których właściciele zechcą podnieść kwalifikacje swoim pracownikom. Niestety, nadal wielu pracodawców, zwłaszcza nowych przedsiębiorców nie wie o tej formie pomocy. Dlatego tak ważna jest informowanie o tego rodzaju dofinansowaniach. Wiele osób nie zna też zasad przyznawania środków. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule to ułatwią.
Wpis zredagowany na podstawie artykułu:
Sitarska G. Krajowy Fundusz Szkoleniowy, opublikowanym w: „Doradca Kariery” 1 (8) 2020, s. 48