Planujesz zawrzeć związek małżeński i marzysz, aby przeżyć razem do końca życia? Chcesz stworzyć trwały związek, zbudować relację, w której oboje będziecie szczęśliwi? Koniecznie przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, jak przygotować się do ślubu od strony duchowej. I nie chodzi mi o udział w niedzielnej mszy, czy zaliczenie nauk przedmałżeńskich, choć to też jest ważne. Mam na myśli poznawanie siebie nawzajem, swoich marzeń, potrzeb, przeżyć i obaw, a także wyznawanych wartości. Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do ślubu kościelnego? Zapraszam do lektury.
Ślub, wesele, a potem żyli razem długo i szczęśliwie?
Tak właśnie kończy się większość bajek, ale życie nie jest bajką. Niesie ze sobą wiele zmartwień, różnorakich pokus, ale też szarą trudną codzienność. Nie wszystkim dane jest wytrwać razem pomimo różnych kryzysów. Każdego roku rośnie liczba rozwodów, a główne przyczyny, to: nałogi, zdrady, życie na odległość, rozpad więzi i niedopasowanie charakterów. A co potem? Rozbita rodzina, dzieci wożone z domu mamy do domu taty i na odwrót, a często też walka przed sądem o podział tego, czego się razem dorobili. Pół biedy, jeśli małżonkowie rozstaną się kulturalnie i nadal wspólnie wychowują dzieci. Gorzej, jeśli stają się dla siebie wrogami, a ich dzieci kartą przetargową pomiędzy nimi.
Jak uniknąć rozwodu? Jak zbudować związek, w którym mąż i żona wspierają się, szanują i chcą być razem do końca życia? Najpierw trzeba poznać i związać się z odpowiednią osobą, która nadaje się na partnera, męża i ojca dzieci. Najlepsze małżeństwa to takie, w których małżonkowie wyznają podobny system wartości i mają zbliżone poglądy na różne sprawy. Wszak kochać się, to patrzeć w tym samym kierunku. Zdarza się oczywiście, że związek tworzą osoby o bardzo odmiennych charakterach czy nawet z odrębnych kręgów kulturowych. Wtedy jednak wspólne życie wymaga wielu kompromisów, a para często jest rozczarowana sobą nawzajem.
Jak przygotować się do ślubu?
Kiedy już się szczęśliwie odnajdziecie i zechcecie razem iść przez życie to poznajcie się dobrze i przygotujcie do ślubu. To przygotowanie obejmuje kilka aspektów: duchowy, mentalny, materialny i organizacyjny.
Przygotowanie duchowe do ślubu
Jeśli jesteście praktykującymi katolikami, to wykorzystajcie ten czas na zadumę, modlitwę i pogłębienie relacji z Bogiem. To także okazja do refleksji nad sensem sakramentu małżeństwa i swojej roli w nim. Ważną role pełnią przygotowania przedślubne. Niestety, często prowadzą je osoby, które nigdy nie były w związku małżeńskim. Dlatego zachęcam, aby takie nauki uzupełnić wizytą w poradni rodzinnej albo sesją u profesjonalnego coacha relacji. Zapraszam na moje sesje wszystkich, którzy poważnie podchodzą do tematu przygotowań do małżeństwa. Polecam też wysłuchanie ciekawej homilii ślubnej.
Przygotowanie mentalne
Kolejna sprawa, to przygotowanie mentalne do małżeństwa. Okres narzeczeństwa to czas, gdy trzeba uświadomić sobie, że wkrótce zacznie się w życiu nowy etap – rola męża i żony. Będą nowe obowiązki i trudne decyzje. Trzeba będzie ograniczyć towarzyskie imprezy na rzecz wspólnych, rodzinnych rozrywek. Będzie wiele radosnych chwil, ale będzie też tzw. proza życia, która wypaliła już niejedną gorącą miłość. Zadajcie sobie pytanie, czy jesteście gotowi wejść w ten etap? Czy chcecie podjąć trud bycia razem na dobre i złe? Jeśli się kochacie, akceptujecie i będzie pielęgnować swoje uczucie, to razem pokonacie wszystkie przeciwności losu.
Przygotowanie organizacyjne i rodzinne
Istotne jest też przygotowanie organizacyjne i rodzinne. Poznajcie swoje zachowanie w różnych sytuacjach – na wyjeździe wakacyjnym, na przyjęciu imieninowym u nudnej ciotki i na zakrapianej imprezie. Odpowiedzcie sobie na pytania, kto u Was organizuje wspólne wyjścia i czy nie narzuca swojej decyzji drugiej osobie? W jaki sposób lubicie się bawić i czy akceptujecie swoje zachowania? Jakie macie pasje i zainteresowania? Czy Wasz partner/partnerka je akceptuje? Czy jesteś gotowi ograniczyć swoje pasje na rzecz czasu wspólnego z rodziną? Zwróćcie uwagę na swoje relacje z rodziną, a więc z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i kuzynami. Czy Twój partner/partnerka jest skłócony z rodziną? A może odwrotnie, każdą swoją decyzje uzależnia od aprobaty rodziców? Jeśli tak, to zastanów się, czy to dobry materiał na męża/żonę.
Przygotowanie materialne
Nie samą miłością człowiek żyje. Małżonkowie powinni być dla siebie oparciem także w aspekcie materialnym. Zastanówcie się, gdzie będziecie mieszkać i z czego żyć. Czy macie stabilną pracę, która pozwoli Wam utrzymać siebie, a w przyszłości również Wasze dzieci? Czy planujecie rozwój zawodowy i w jaki sposób? Jakie macie poglądy na zarabianie i wydawanie pieniędzy i na zarządzanie rodzinnym budżetem?
Fundamentem budowania dobrego związku jest szczera rozmowa
Jak przygotować się do ślubu? Fundamentem zdrowej relacji jest rozmowa, zarówno w okresie narzeczeństwa, jak i po ślubie. Dlatego ważne jest, abyście nie obawiali się poruszania trudnych tematów i dzielenia się swoimi uczuciami. Tylko dzięki temu będziecie mogli budować solidne podstawy swojego związku, które przetrwają próbę czasu i wszystkie życiowe zakręty.
Poza tym przedślubna szczera rozmowa przygotuje grunt pod rozmowy małżeńskie. Jeśli nauczycie się zawczasu rozmawiać na najtrudniejsze nawet tematy, to łatwej Wam będzie rozwiązywać późniejsze konflikty bez awantur i cichych dni. Poza tym rozmowa rodzi szczerość, bliskość i poczucie, że partner/partnerka jest zarazem oddanym przyjacielem. Szczery przyjaciel wspiera w najtrudniejszych chwilach, nawet wtedy, gdy gaśnie pożądanie i kończy się etap wzajemnej fascynacji.
O czym rozmawiać przed ślubem?
Oto moje propozycje tematów do rozmów, które umożliwią Wam wzajemne poznawanie siebie:
- ile chcecie mieć dzieci i kiedy planujecie rodzicielstwo?
- jakie znacie metody planowania rodzicielstwa i jak chcecie się zabezpieczać przed ciążą?
- jakie macie poglądy na temat sposobów wychowywania dzieci?
- co zrobicie, jeśli okaże się w trakcie ciąży lub po porodzie, że dziecko jest niepełnosprawne?
- jakie macie oczekiwania od małżeństwa i jak postrzegacie rolę męża i żony?
- jakie macie poglądy na temat podziału obowiązków domowych?
- co zrobicie, jeśli trzeba będzie się w przyszłości zaopiekować chorymi, niedołężnymi rodzicami?
- gdzie planujecie mieszkać – na wsi, w mieście, na stancji, u rodziców, a może za granicą?
Wiecie już, jak się przygotować do ślubu. Jeśli chcecie porozmawiać z coachem relacji małżeńskich i rodzinnych, to zapraszam Was na moje sesje coachingu online.